Pastacıların başkanı “Hür Usta” Vefat etti

Saygılı yaklaşımı, enerjik yapısı, hoşgörülü ve güler yüzlü Hür Girgin geçirdiği ani rahatsızlık sonucu aramızdan ayrıldı.

Bir meslek erbabı düşünün, kendi sermayesi ve alnının teri ile kazandığı parayı, mesleğini yüceltmek, meslekdaşlarını onurlandırmak için harcasın. Bir iş adamı düşünün, iş yerini ( * ) ve işini, bu mesleğin başarılı ustalarını, tedarikçilerini tanıtmak, onlarla çeşitli etkinliklerde bir araya gelmek için bırakabilsin. Bir insan düşünün, bu sektördeki mesleki bir yapılanma için, evlenip kendine bir yuva kurmayı bile erteleyebilsin. Böyle özverili bir insan için şapka çıkarılmaz’da ne yapılır ? İşte bu günkü konumuz olan kişi, yani pastacılık sektörünün Hür Usta’sı; HÜR GİRGİN böyle bir kişilik. Kazandığı sevgi ve saygı onu kurucusu olduğu, yıllarını verdiği PASDER’in başkanı yaptı. Türkiyenin ilk ve tek pastacılık sektörü, mesleki dayanışma, eğitim ve tanıtım derneğinin başkanı  Hür Usta neler yaptı. PASDER Kurucular kurulu’nun da katkılarıyla; İlk önce Türk pastacılığının merkezi İstanbul’da, 1500 ün üzerinde pastacı ve tedarikçinin katıldığı, yemekli, eğlenceli büyük bir kuruluş gecesi düzenledi. Bu yolculukta kendisine can yoldaşı olanlara, destek verenlere birer ONUR PLAKETİ, sektöre emeği geçen faal, emekli ustalara ve ahirete intikal edenlerin de ailelerine birer VEFA PLAKETİ vererek manevi bir değer daha kazandı. ( Ayrıca, kendisi daha çocuk yaşta iken, 1985 yılında ülkemizin ilk ” Pastacılık Dergisi; PASTA DERGİSİ’ni ” yayınlayan ve bir trafik kazasında vefat eden MUSTAFA BARUT beyin ailesini, bu geceye davet ederek onurlandırdı, yayınladığı dergide de ” ANISINA ” bir bölüm açarak yadetti. ) İlerleyen günlerde ise, bu gecede derneğine katılan yeni üyelerine ve Yönetim kuruluna, Beyoğlu Dilek Restaurant ve Patısserie’de muhteşem bir iftar yemeği vererek sektörel kaynaşmayı ve tanışmayı sağladı. Kurduğu WEB SİTESİ ile yurdun her tarafından gelen soruları cevapladı, iş arayan meslekdaşlarına yardımcı oldu. Aksaray semtinde, kira ve sekreterya giderlerini bizzat karşıladığı bir ofis ve PASTACILIK EĞİTİM MERKEZİ kurdu. Gastronomi ve gıda sektörlerine yönelik açılan tüm fuarlarda yer alarak, dernek yönetim kurulunda bulunan ve üyesi olan PASTRY CHEF’lerle showlar yaparak, pastacılık mesleğine ve pastacılara sektörlerin ve halkımızın dikkatini çekti. Pastahane açılışlarına ve sosyal etkinliklere üyeleriyle birlikte katılarak destek verdi. Tüm bu çaba ve çalışmaların içinde; Girgin başkan ” Ortaya çıkan misyonu daha geniş kitlelere duyurmak, Türk pastacılığının yakaladığı vizyonu ilgili sektörlerin ( Gıda, gastronomi, tarım, sanayii, turizm gibi ) yanı sıra tüm Türkiye’ye ve Dünya’ya tanıtmak lazım ” dedi. Bunun için de, kaliteli ve zengin içerikli bir yayın organına gereksinim olduğuna, ” bu hedefin’de ancak sektör tedarikçilerinin katkılarıyla oluşan bir PASTA VİZYON’la yakalanabileceğine ” inandığını ve yıllardır bunun için çalıştığını belirtti.

( * ) Beyoglu’nun, Kasımpaşa semtindeki MARLA PASTAHANESİ ( ” Mutluluk Topu ” isimli özgün pastalarıyla İstanbul’da ünlenmiştir. )

Ayrıca bakınız

Bay Harry Lenas Baylan Pastaneleri’nin kurucusu vefat etti

Baylan Pastaneleri'nden yapılan açıklamaya göre, "Türkiye'nin ilk akademisyen pastacısı" olarak tanınan Harry Lenas, İstanbul'da vefat etti. Harry Lenas için 13 Haziran Pazartesi günü saat 13.00'te Taksim'deki Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi'nde cenaze töreni düzenlenecek. Lenas'ın cenazesi, buradaki törenin ardından Şişli Rum Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir